Kartica : združitev vseh podatkov iz različnih virov na enem mestu
Podjetja pri svojem poslovanju uporabljajo različne informacijske sisteme. Izberejo rešitve katere najbolj pokrijejo določene poslovne procese. Tako poleg ERP sistema srečamo tudi CRM, MES, WMS sisteme, spletne trgovine, B2B portale. Izbira specializiranih namenskih orodij imam veliko prednosti. Slabost takega ekosistema se pojavi v obdelavi, analizi in prikazu teh podatkov. Če pogledamo primer zapisa podatka o parterju imamo naslednje stanje: finančni podatki se nahajajo v ERP, marketinško – prodajni podatki v CRM, logistični v WMS sistemu, partnerska prodaja v B2B portalu, nakupovalne navade in podatki o strankah pa v spletni portalih (spletne trgovine).
Če želimo vse podatke združiti v en celovit pregled moramo vse podatke izvozi iz vsakega sistema posebej in jih obdelati v Excelu. Pri tem obstaja možnost napak, da ne omenjamo časovno in stroškovno neučinkovitost.
Si predstavljate potek dogodkov v podjetju, glede na naslednji pogovor: odpravljate se na pomemben poslovni sestanek, k pomembnemu kupcu. Radi bi imeli njegove pogodbene dogovore, stanje prometa, vračila reklamacije, povprečen RVC, dogovorjene letne količine, plan prodaje po artiklih za partnerja in realizacijo, promet po komercialistih, kako ste z njim delali zadnjih 10 let.
Si predstavljate kaj se zgodi v podjetju v tem trenutku ko si želijo izpolniti vaše zahteve, vi ste pa pod pritiskom in se želite dobro pripraviti.
Izpolnitev zahteve je v ASK.BI samo en klik daleč. Sistem ima pripravljene posebne preglede nadzornih plošč, ki se imenujejo kartice. Podatki se pripravijo iz različnih virov (ERP, CRM, OLAP,B2B, spletne strani, WMS, Excel) in se združijo na enem mestu v ASK.BI. Cilj kartic strukturiran odgovor na vprašanja: kaj, kdaj, s kom, koliko. Primeri kartic za posamezna področja:
- Kartica partnerja, nam pove zgodbo posameznega partnerja, kaj delamo z njim, koliko prometa nam ustvari, kako nam je pomembnem kot kupec, dobavitelj, kakšne ima pogodbene plačilne roke v primerjavi z dejanskimi, kakšno pogodbeno vrednost imamo z njim , doseganje realizacije glede na plan, rangiranje, lokacija na zemljevidu).
- Znotraj kartice partnerja lahko naredimo namenske kartice za prodajo in nabavo:
- Kartica kupca (top kupci, strateški kupci, kupci glede na plan, promet, plačila, reklamacije, vračila…).
- Kartica dobavitelja (promet, artikli, količine, % celotne dobave, starteški pomen, reklamacije…).
Kartica artikla nam predstavi celotno zgodbo od njegove uvedbe do faze upadanja in ukinitve. Lahko spremljamo njegovo krivuljo, kot jo prikazuje spodnja slika:
Hitro imamo pregled nad top partnerji po prodaji ali nabavi, kateri so dobavitelji, artikel z največ reklamacijami, povprečni RVC, zaloga, zadnja nabava, nabava po dobaviteljih.
Prikažemo lahko tudi promet konfekcijski artiklov, kar pomeni isti izdelek različne barve in velikosti. Tako se lahko hitro vidi, katera barva se najbolje prodaja in prodajno razmerje med posameznimi velikostmi.
- Kartica prodajne skupine, spremljamo poslovne dogodke artiklov na nivoju prodajnih skupin. Primer pregleda, imamo trgovino z avtodeli, kjer prodajamo originalne in nadomestne rezervne dele drugih proizvajalcev. Zanima nas prodaja oljnega filtra za golf 6 original in nadomestnih ter razmerje med njimi. Zraven lahko prikažemo tudi slike posameznih izdelkov.
- Kartica prodajalca lahko tudi komercialista, ponudi popolnem vpogled v stranke, ki jih obdeluje posamezni prodajalec, kontaktne osebe, prodane artikle, dosežen promet v obdobju, reklamacije, povprečen popust, dosežen RVC, povprečen znesek na računu, povprečno število postavk na računi.
- Kartica trgovine poda osnovne informacije o trgovini: lokacija (zemljevid), poslovodja, zaposleni, delovni čas, neto površina, tip trgovine, kontakti. Pomaga razumeti profatibilnosti posamezne trgovine, poda nam informacije o poslovodju, namestniku poslovodje, prodajalcih, prometu po prodajalcih, reklamacijah, lahko dodamo podatke o anketi. Kartica nam prikaže prodane izdelke količinsko in vrednostno, lahko pa dela primerjavo z drugimi trgovinami in nam pomaga razumeti kateri izdelki se slabše prodajajo ali sploh ne prodajajo in odkriti vzrok slabše prodaje. Primer: v trgovini A prodajo veliko rezane salame, v trgovini B pa zelo malo. Na podlagi primerjave smo ugotovili, da imajo slabo salamoreznico znamke D v uspešnejši trgovini pa znamke E. Ko se pregleda celoten promet se hitro ugotovi, da trgovine s slamoreznico tipa D prodajo manj rezanih salam, ker je kvaliteta narezanega neustrezna in so stranke nezadovoljne.
- Kartica skladišča nam pomaga razumeti dogajanje v posameznem skladišču, lahko je to skladišče zaloge, reklamacij, vračil, kooperantov. Lahko si pogledamo koeficient obračanja zaloge v skladišču, zasedenost skladišča. Podatke prikazujemo na nivoju skladišča.
- Kartica stroškovnega, delamo hitro bilanco stanja, prihodki odhodki
- Kartica naprave (serijska številka, leto izdelave, okvare, OEE, zgodovina servisov…).
- Izdelava namenskih kartic po želji naročnika.
Kartice imajo veliko dodano in uporabno vrednost, pomagajo vam razumeti vaš posel.